Duben 2008


Vložky nebo tampony

25. dubna 2008 v 23:15 Zdraví
Vložky nebo tampony?
Spousta z holek se mezi touto volbou rozhoduje. A každé něco jiného vyhovuje.
Vložky
Vložky se snadno používají a proto se většina dívek rozhodne po nástupu menstruace právě pro ně. Dívky, které dávají přednost vnější ochraně, by rozhodně měly sáhnout po vložkách. Někomu jsou příjemné velice tenké vložky ultra, zatímco jiným lépe vyhovují vložky silnější. Značka Always nabízí jak vložky s flexibilními křidélky jež lépe chrání okraje prádla, tak i vložky, které křidélka nemají. Pro použití v noci, kdy vložku nevyměňujeme tak často jako přes den jsou vhodné vložky Ultra Night, které jsou celkově delší a širší.
Tampóny
Nejedna dívka dává přednost diskrétnosti a pohodlí, které jí poskytují tampóny. Jejich použití je navíc velice jednoduché. Po tampónech sahají i proto, že nejsou přes oblečení vůbec patrné a dá se s nimi např. i koupat. Tampóny Tampax také nabízejí pro lepší osobní ochranu více možností. Pro lepší komfort a hygienu při jejich zavádění nabízí Tampax také tampony s aplikátorem.
Některé dívky mají z tampónů trochu strach. Pokud se je rozhodneš vyzkoušet, uvolni se. První pokus se nemusí zdařit - však máš dost času na tampóny si zvyknout.
Intimky
Řada dívek pravidelně používá intimky Alldays v dnech mimo menstruace, protože se s nimi cítí každý den příjemně svěží. Jiné dívky zase možná objeví, že intimka je tou pravou pojistkou tampónu nebo že jim dnech se slabou menstruací úplně postačí.
Výběr prostředků dámské hygieny je velmi osobní záležitost. Možná budeš muset vyzkoušet více druhů, než najdeš ten pravý.
Průzkumná otázka :
Jak jsi na tom ty? Máš radši vložky nebo tampony?

Co je to menstruace

25. dubna 2008 v 23:14 Zdraví
Co je menstruace?

Menstruace, menses, perioda nebo taky měsíčky

Během menstruačního cyklu zralé ženské tělo vyvine 1, výjimečně i 2 vajíčka a uvolní je v době tzv.ovulace. Po ovulaci se výstelka dělohy změní v přípravě pro potenciální implantaci oplodněného vajíčka při vzniku těhotenství. Nenásleduje-li oplodnění vajíčka a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus. Zmiňovaný proces "zbavování" výstelky se nazývá menstruace, mense, perioda, měsíčky nebo taky jednoduše cyklus. Slouží jako znak, že nezačalo těhotenství. Pokud by menstruace nenastala, může to být první signál o možném těhotenství.
Menstruace je součástí zcela přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi počátkem dospělosti a koncem reprodukčních let. Počátek menstruace nazývaný menarche se vyskytuje průměrně ve věku 12 let. Poslední perioda - menopauza se vyskytuje obvykle ve věku 45 - 55 let.
Čerpáno z menstruace.nazory.cz

Menstruace - opožděná menstruace

25. dubna 2008 v 23:13 Zdraví
Opožděná menstruace

zpoždění menstruace není nic nenormálního

Čas od času to zažije asi každá žena nebo dívka. Má se dostavit pravidelná menstruace, ale bohužel stále nic. Mladé díky kvůli opožděné menstruaci propadají panice, přemýšlí co bude se školou, partnerem a co na to řeknou rodiče a bůhví co ještě. Většina případů zpoždění menstruace končí planým poplachem a menstruace se dříve či později dostaví. Platí, že dva až čtyři dny opožděná menstruace nic neznamená. Rozhodně se hned nedá mluvit o těhotenství i když opoždění menstruace se dodnes považuje za hlavní ukazatel nastávajícího mateřství.

příčiny zpoždění menstruace:

- nedostatečná tvorba hormonů
- cysta na vaječníku
- velký úbytek hmotnosti
- užívání některých léků
- stres (v práci, v rodině, ve škole..)
- změna klimatických podmínek
- samozřejmně počínající těhotenství
Většina lékařů při zpoždění menstruace radí zachovat chladnou hlavu a nabízí jednoduchý postup: pokud si nejste jité zajděte do lékárny a udělejte si orientační těhotenský test. Dá se koupit již za cenu okolo 80 Kč. Pokud dopadne pozitivně je potřeba vyhledat svého lékaře.
Čarpáno z menstruace.nazory.cz

Menstruace - menstruační cyklus

25. dubna 2008 v 23:12 Zdraví
Manstruační cyklus
Přestože se délka cyklu se může měnit v zásislosti na mnoha faktrech, 28 dní je všeobecně považováno za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu cyklu, proto první den krvácení se nazývá "první den cyklu". Menstruační cyklus možno rozdělit do 4 základních fází:

Menstruace

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3 - 5 dní) a zahrnuje ztrátu asi 50 - 80 ml krve. Pro tuto opakovanou ztrátu krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži, jako prevenci nedostatku železa. Mnoho žen pociťuje v době menstruace děložní křeče, též nazývané dysmenorea (bolestivá menstruace), ojedinělé nejsou i nevolnostmi doprovázené zvracením a průjmy.

Folikulární fáze

Pod vlivem hormonu stimulujícího folikul počne ve vaječníku růst několik málo folikulů , jež obsahují vajíčka, jejichž obaly následně produkují estrogeny, primárně estradiol. Tyto estrogeny inicializují vývin nové vrstvy endometria s typickým tkáňovým vzhledem. Rostoucí hladina estrogenů negativně působí pomocí zpětné vazby na hypofýzu a snižuje sekreci FSH. Typicky nejrozvinutější folikul se může dále rozvinout, protože má víc receptorů FSH. Proto také ke normální že každém jednom cyklu dozraje pouze 1 vajíčko.

Ovulace

Když folikul dozraje, vylučuje tolik estradiolu, že spustí tzv. pozitivní zpětnou vazbou akutní uvolňování luteinizačního hormonu (LH). V 28-denním cyklu tato LH vlna začíná kolem 12. dne cyklu a může trvat až dva dny (48 hodin). Uvolněním LH dozraje vajíčko a oslabí se stěna folikulu ve vaječníku. Tento proces vede k uvolnění vajíčka tzv. ovulaci. Vejcovod potřebuje zachytit vajíčko a poskytnout prostor na oplodnění. V děložním hrdle se vyvine vláknitý hlen, vykazující tažnost, a je připraven propustit spermie ze sexuálního styku. Mnoho žen vnímá vaginální změny a změny cervikálního hlenu během ovulace, zvláště když u sebe znaky plodnosti sledují.

Luteální fáze

Po uvolnění vajíčka - ovulaci se zbytek foliklu transformuje do žlutého tělíska za podpory hormonů hypofýzy. Toto žluté tělísko bude produkovat po následující 2 týdny navíc k estrogenům i progesteron. Progesteron hraje životní roli při proměně proliferačního endometria do sekreční výstelky připravené na implantaci a podporující rané těhotenství. Progesteron trochu zvýší tělesnou teplotu, proto žena měřící si denně svou teplotu registruje, že se dostala do luteální fáze. Proběhne-li oplodnění vajíčka, to putuje jako rané embryo vejcovodem do děložní dutiny a implantuje se během asi 5 - 7 dní po ovulaci. Krátce po implantaci rostoucí embryo signalizuje svou existenci mateřskému systému - vytváří lidský choriový gonadotropin (hCG) - hormon využívaný pro test těhotenství. Tento signál má důležitou roli v udržování žlutého tělíska a umožňuje pokračování jeho produkce progesteronu. Bez těhotenství a bez hCG žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu klesnou. To nastaví podmínky pro další cyklus. Snížení hladiny progesteronu vede ke spuštění menstruačního krvácení (dojde k přerušení přívodu krve do endometria a jeho hypoxické nekróze (odumření z nedostatku kyslíku).
Čerpáno z menstruce.nazory.cz


Pitný režim

25. dubna 2008 v 23:06 Zdraví
Pitný režim

Pitný režim

Pitný režim je nedílnou součástí každého našeho dne. Spousta z nás však má však v jeho znalosti a dodržování mezery. Na této stránce Vám přinášíme souhrn nejdůležitějších poznatků o pitném režimu.

Pitný režim - co to je?

Pitný režim je správné doplňování tekutin, nezbytné pro lidský organismus. Je to hlavní způsob, jak vyrovnat ztráty tekutin a minerálů v těle. Dostatek tekutin totiž zajišťuje správnou látkovou výměnu i chod fyzických a psychických funkcí v těle. (Se ztrátou vody, která tvoří až 70% lidského těla, přichází náš organismus i o mnoho důležitých minerálů a jiných látek. Ty se musíme snažit znovu načerpat správným a dostatečný přijmem tekutin).
Základními pravidly pro správný pitný režim jsou:
 • pít pravidelně
 • pít v menších dávkách
 • napít se dřív, než pocítíme žízeň

Co je dobré pít?

Pitný režim by měl mít základ v nekalorických nápojích. Nejvhodnějšími zdroji tekutin pro zdravý pitný režim jsou tedy kojenecké, stolní, či slabě mineralizované vody s vyváženým obsahem minerálů. Stejně vhodný je například i bylinkový a zelený čaj.

Kolik tekutin bychom měli denně vypít?

Optimální množství nápojů, které by měl člověk denně vypít, neexistuje. Potřeba doplňování tekutin je velmi individuální. Zpravidla je však doporučováno orientační množství 2-3 litry nápojů denně.
Potřebné množství tekutin ovlivňuje mnoho faktorů jako hmotnost, věk, aktivita atd. Obecně však platí, že při zvýšené fyzické, ale i psychické námaze je nutné příjem tekutin zvýšit. Naopak lidé, jejichž převážnou část jídelníčku tvoří ovoce, zelenina a mléčné výrobky, mohou mít příjem tekutin formou nápojů o něco nižší.
Nedostatek tekutin v těle může signalizovat i barva moči. Čím je moč tmavší, tím je tělo dehydratovanější.

Kterým nápojům se vyhýbat?

Některé nápoje jsou pro pitný režim nevhodné. Jde především o nápoje s vysokým obsahem cukru a umělých sladidel, které spíše zvětšují pocit žizně a působí nepříznivě i na zubní sklovinu. Nedoporučuje se tedy konzumovat velké množství ochucených limonád, minerálek, kolových nápojů a energetických drinků. Káva a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu, proto by měla být jejich konzumace omezená. Kávu je také dobré pít se sklenicí vody, aby byla alespoň minimálně zachována rovnováha odvodu a příjmu tekutin.

Komu nejvíce hrozí nedostatek tekutin?

Nejčastěji je pitný režim narušován kvůli nesoustředěnosti a zapomínání na dostatečný přísun tekutin. Především děti a senioři nepociťují takovou žízeň a nevěnují správnému doplňování tekutin dostatečnou pozornost. Také lidé, kteří jsou pracovně vytížení a během dne konzumují převážně kávu, zapomínají na dostatečný přísun nápojů a mohou být dehydratováni.

Líčení podle Olsenek

25. dubna 2008 v 23:01 Kosmetika
Líčení podle Olsenek

Líčení podle Olsenek

Sametový vzhled podle Mary-Kate:
Mary-Kate dává přednost spíš přírodním barvičkám a nanáší je v silné vrstvě,aby líčení vyniklo.
Co jí nesmí chybět v kosmetiské taštičce:
 1. S krémovým pudrem je její pleť celý den krásně hladká a sametová (např.Avon,Personal Match)
 2. Dvoubarevné stíny v olivově zelených odstínech dokonale zvírazní její oči..(např.Collor Appela)
 3. Černá řasenka je u Mary-Kate nezbytnou tečkou pro líčení očí.(Rimmel,Extra super Lash)
 4. S leskem v zářivě oranžové barvičce působí její rty opravdu svůdně!(např.Glam Shine)
 5. Při tvoření ůčesů si vystačí s obyčejnými vlásenkami.(betky,sponky do super vlnky-koupíte v drogériých)
 6. Na závěr vlasy zafixujete obyčejným tužícím lakem(např.Nivea Hair Care)
Glamour vzhled podle Ashley:
Lesklá pleť,třpytivé oči i rty!Ashley si potrpí na zářivý vzhled!
Co jí nesmí chybět v kosmetické taštičce:
 1. Na pleť použije hydratační nake-up a rozzáří jím třpytivým pudrem.(např.třpytivý pudr na obličej a tělo Avon)
 2. S bronzovými stíny su vyčaruje hluboký,přímo uhraničený pohled(např.Joko)
 3. Aby výhledný make-up nepůsobil přehnaně,líčí si rty jen lehce.Nejdřív je vybarví rtěnkou v narůžovělém odstínu(např.hydratační rtěnka Vision,Oriflame)
 4. .....a přes ní použije bezbarvý lesk(např.Fabulos Gloss,Miss Sporty)
 5. Krásného lesku ve vlasech docílí pomocí fixačního spreje s leskem(např.gloss control)
Zkopčila jsem to od mojí kámošky :) z www.citrusik.blog.cz

Pomoooc z přírody =)

25. dubna 2008 v 22:58 Kosmetika
Pomoc z přírody =)
Určitě se ti někdy stalo ze jsi se ocitla ve stavu kdy jsis říkala....Ježiš, já mám ale polámané nehty , suché vlasy nebo nečistou pleť a už jsi šmátrala v peněžence že si hned zítra puůjdeš koupit nějakou drahou kosmetiku , která tě těchto problému zbavi.!!!STOP!!!!To je špatně!!! Od čeho máme přírodu, tedy konkretně nejaké druhy potravin, které nám pomůžou s těmito problémy. Mám tu pro vás pár tipů , tak čtěte pozorně a zbytecně neutrácejte za chemii...:-)
Jestliže máš suchou pleť stoprocentně ti pomůzou meruňky.Mají totiž vitamim A ,který pomáhá vytvářet tělu kreatin jež chrání tělo před sluncem a větrem. Tímpádem udrží tvoji pokožku jemnou a vláčnou.
Ale ne, už se ti zase lámou vlasy a máš je poškozené od nepříznivého počasí???Vtom případě pro tebe mám radu. Sáhni doma po červeném hroznovém vínu a uvidíš že za nějaký čas tvé vlasy budou zase zdravé a krásné....
Posloucháš pořád doma tradiční větu "Už zase máš křívá zada??Prosimtě narovnej se."......Tak to jsi tady správně. Mám pro tebe totiž radu.Jez hodně brokolice a tvé držení těla by se mělo díky kalciu který obsahuje brzy spravit.A navíc si uděláš prevenci proti osteoporoze.Tak hurá na brokolici.
Sakra zítra máš rande a udělal se ti na bradě obří beďar????Zkus tomuto pro príště předejít tím , že budeš jíst hodně rajčat.Rajčata totiž obsahují vitamín A ,který který tvou pleť vyživí a tím kazům na ní zabrání.
Jsi po flámu a máš ráno pytle pod očima?Je tu snadné řešení.Pytle pod očima jsou důkazem dehydratace, proto vypij alespon čtvrt litru vody ,a pak průběžne přes den tekutinu doplňuj.Měla by jsi vypít minimálně dva litry vody denně.
Už se zase trapíš tím ,že si někdo všimne těch "malých bílých mršek"(lupů) ve tvé hlavě?Nezoufej!!! Je tu pro tebe snadná pomoc.Proti těmto "mrškám" , totiž působí zaručeně obyčejná vejce.Obsahují vitamin D který ti zaručí krásné vlasy bez lupů.
Poll not found.

Pomoc z přírody

25. dubna 2008 v 22:57 Zdraví
Pomoc z přírody
Určitě se ti někdy stalo ze jsi se ocitla ve stavu kdy jsis říkala....Ježiš, já mám ale polámané nehty , suché vlasy nebo nečistou pleť a už jsi šmátrala v peněžence že si hned zítra puůjdeš koupit nějakou drahou kosmetiku , která tě těchto problému zbavi.!!!STOP!!!!To je špatně!!! Od čeho máme přírodu, tedy konkretně nejaké druhy potravin, které nám pomůžou s těmito problémy. Mám tu pro vás pár tipů , tak čtěte pozorně a zbytecně neutrácejte za chemii...:-)
Jestliže máš suchou pleť stoprocentně ti pomůzou meruňky.Mají totiž vitamim A ,který pomáhá vytvářet tělu kreatin jež chrání tělo před sluncem a větrem. Tímpádem udrží tvoji pokožku jemnou a vláčnou.
Ale ne, už se ti zase lámou vlasy a máš je poškozené od nepříznivého počasí???Vtom případě pro tebe mám radu. Sáhni doma po červeném hroznovém vínu a uvidíš že za nějaký čas tvé vlasy budou zase zdravé a krásné....
Posloucháš pořád doma tradiční větu "Už zase máš křívá zada??Prosimtě narovnej se."......Tak to jsi tady správně. Mám pro tebe totiž radu.Jez hodně brokolice a tvé držení těla by se mělo díky kalciu který obsahuje brzy spravit.A navíc si uděláš prevenci proti osteoporoze.Tak hurá na brokolici.
Sakra zítra máš rande a udělal se ti na bradě obří beďar????Zkus tomuto pro príště předejít tím , že budeš jíst hodně rajčat.Rajčata totiž obsahují vitamín A ,který který tvou pleť vyživí a tím kazům na ní zabrání.
Jsi po flámu a máš ráno pytle pod očima?Je tu snadné řešení.Pytle pod očima jsou důkazem dehydratace, proto vypij alespon čtvrt litru vody ,a pak průběžne přes den tekutinu doplňuj.Měla by jsi vypít minimálně dva litry vody denně.
Už se zase trapíš tím ,že si někdo všimne těch "malých bílých mršek"(lupů) ve tvé hlavě?Nezoufej!!! Je tu pro tebe snadná pomoc.Proti těmto "mrškám" , totiž působí zaručeně obyčejná vejce.Obsahují vitamin D který ti zaručí krásné vlasy bez lupů.
Poll not found.

Tvary obličejů

25. dubna 2008 v 22:55 Kosmetika

Tvary obličeje

Ahojky rebelky. Tentokrát tu pro vás mám všechny typy obličejů a rady, jak zakrýt nedostatky. Stačí vám k tomu jen make-up a tvářenka. To je vše ke kouzlení... A teď se do toho pusťte. Jo a kdybyste nevěděly, jaký tvar obličeje máte, tak se mrkněte úúúúplně dolů a tam si udělejte malá "testík", podle kterého to zjistíš... tak maluj, maluj, maluj... =)
Základní členění představuje obličej oválný, hranatý (také zvaný obdélníkovitý), kulatý a trojúhelníkovitý (známý také jako srdcovitý).
Oválný obličej
Jak ho poznáme:
V oblasti spánků je lehce zúžen, jeho délka je cca 1,5 násobek šířky. Tvar brady i čela připomíná obrys části oválu. Obličej je vyvážen symetricky i proporcionálně (třetina čelo, třetina partie nosu, třetina od špičky nosu k bradě) a nemá žádný tvarový kaz.

!Tipy pro ovál!
Tento tvar obličeje je považován za ideál, ta z vás, která se jím pyšní, může být spokojena. Oválný obličej nemá žádný tvarový nedostatek a není proto třeba, zasahovat líčidly do jeho tvaru. Tvářenku v tomto případě použijte opravdu jen jako zdravíčko na lícní kosti a ne jako prostředek kamufláže.

Hranatý obličej
Jak ho poznáme:
Čelisti, lícní kosti a čelo jsou přibližně stejně široké. Brada je úzká a čelo bývá často vysoké. Celkově se obličej vykazuje ostře řezanými čelistmi a vzdáleně připomíná tvarem obdélník.

!Tipy pro hranatý!
Protože dominantou tohoto obličeje jsou čelisti, snaž se jejich ostrý rys zjemnit a přiblížit ideálnímu oválnému tvaru. S tvářenkou pracuj jako s pomůckou pro tvarování a stínování. Hranaté rysy změkči nanesením barvy na bradu a na nejširší část dolní čelisti. Snaž se vymodelovat oválné tvary. Pohrát si také můžete s optickým zúžením v oblasti spánků. Podtrhněte barvu líček, a to co nejvýše. Také zvýrazni oči, abys od hran odpoutala pozornost.
Kulatý obličej
Jak ho poznáme:
Je přibližně stejně dlouhý jako široký a často nejširší v oblasti lícních kostí. Tento tvar zpravidla přináší nízké čelo, kulatou bradu a plnější tváře. Člověk může působit oplácaně, i když je štíhlý. Vzhledem ke kulatosti vypadá krk krátký.

!Tipy pro kulatý!
Protože můžeš klamně působit jako baculka, je třeba obličej opticky zúžit a zvýraznit tvé přednosti. Přitáhni pozornost na oči - perfektně se hodí např. kouřový efekt. Zvýrazni také bradu, která je malá. Nanes na ni rozjasňující pudr a pod ni tmavší make-up. Díky tomu vystoupí do popředí a bude vypadat větší. Tvářenku apliku stejně jako u hranatého obličeje, co nejvýše na lícní kosti a navíc ji protáhni směrem ke koutkům úst do ztracena. Tím se obličej protáhne a "zhubne".
Trojúhleníkový obličej
Jak ho poznáme:

Trojúhelníkovitý obličej je nejširší v oblasti čela. Brada je úzká a výrazná. Čelisti úzké a drobné. Mnoho těchto lidí nemá linii vlasů rovnou, ale kadeře začínají růst uprostřed této linie trochu v čele. Tím trojúhelníkovitý tvar připomíná obrys srdce.

!Tipy pro trojúhelník!
Potřebuješ zúžit čelo a opticky rozšířit dolní část obličeje. Toho docílíš tvářenkou pod lícními kostmi a výrazněji ve středu tváří. Zdravíčko nanes i do oblasti spánků, kde se snaž zakamuflovat šířku. Při líčení věnuj náležitou pozornost očím, ke kterým je dobré přitáhnout pozornost. Rtěnky vol spíš nenápadné a upozorňuj na horní část obličeje.
NEWÍŠ? VEM SI NA POMOC METR! =)

Jestli si stále nejsi jistá, kam se zařadit, sepni si vlasy nebo je sčesej dozadu tak, aby nenarušovaly kontury obličeje. Dívej se na sebe do zrcadla a obkresli si na něj obrysy tváře (vím, že čistit to potom bude med). Odstup a pokud ani nyní nevidíš převládající tvar, změř si čelo v nejširší části, šířku u lícních kostí, čelistí v nejširších bodech a vzdálenost od linie vlasů k bradě. Tyto údaje vám při identifikaci tvaru pomohou. U kulatého obličeje se délky skoro rovnají. Pokud se shoduje šířka čela, lícních kostí a čelistí a vertikální rozměr je delší, máš hranatý obličej
Stop drogám

25. dubna 2008 v 22:44 Zdraví
láska až za hrob
stop drogám

Následky cigaret - fotografie (fakt hnus!!!)

25. dubna 2008 v 22:41 Zdraví
Tak...jestli kouříš dlouho a nebo hodně ... radši přestaň !!! nebo doufej že nedopadneš takhle!!!

http://www.kurakovaplice.cz/index.php?strana=fotografie


Jak típnout poslední cigaretu

25. dubna 2008 v 22:38 Zdraví
Cigarety!!!
Jsi dost cool aby dokázal/a odmítnout cigaretu ???

Jak típnout opravdu poslední cigaretu

Tisíce kuřáků přestávají po Novém roce s velkým odhodláním kouřit, ale po týdnu to naprostá většina z nich vzdá. Jejich pokusy bývají totiž naivní a předem odsouzené ke krachu. Pokusím se vysvětlit proč.

9. 1. 2008
Už deset vteřin poté, co kuřák vdechne prvního šluka, můžete v jeho mozku měřit první změny. Začne v něm stoupat hladina dopaminu a kuřák pociťuje silné pocity blaha. Mozek mu říká: "Ať už jsi udělal cokoliv, udělej to znovu."
Tak bleskově nedokáže mozek reagovat ani na heroin. Navíc počet receptorů, na které nikotin v mozku působí, se během krátké doby dokáže zdvoj- až ztrojnásobit. Z těchto jemných nitek se spřede silné pouto závislosti, které může podle odborníků směle soupeřit se závislostí právě na heroinu. Bez ohledu na to, že cigarety člověka tak rychle nedevastují a i společensky jsou přijatelnější než tvrdé drogy. Tím spíš však mají kuřáci sklon jejich riziko podceňovat nebo bagatelizovat.

Žádný zlozvyk, je to nemoc!

Spousta lidí vnímá kouření jako zlozvyk, ale určitě ne jako nemoc, respektive vážnou závislost, jak ho v současné době diagnostikují lékaři. Že rozhodně nepřehánějí, o tom svědčí fakta.
Když kuřák přestane kouřit, zápolí s abstinenčními příznaky: špatnou náladou, nervozitou, poruchami soustředění, agresivitou, zvýšenou chutí k jídlu apod. Ve vážnější případech dokonce pocením, třasem, případně křečemi.
Náhoda není ani, že 60 procent pacientů s depresemi nebo 80 % pacientů se schizofrenií jsou kuřáci. Nebo že lidé nepřestávají kouřit, i když vědí, že jim hrozí několikanásobně větší riziko infarktu, mrtvice, rakoviny nebo že mohou umřít na CHOPN, chronickou obstrukční plicní nemoc, což je zjednodušeně řečeno postupná smrt na udušení (touto chorobou, kterou prakticky nikdo nezná, trpí v ČR šokujících 800 000 lidí, více na www.copn.cz).

Kašlou i na děti

Ale cigaretu netípnou ani tehdy, když jim lékaři dokážou, že v těle jejich dětí, které jsou nucené vdechovat kouř v bytě, je nikotin přítomný v dvakrát tak velké míře než u dětí nekuřáků (rodiče přitom tvrdí, že chodí kouřit na balkón).
Tyto děti trpí daleko častěji na záněty horních cest dýchacích, záněty středního ucha a alergickými záchvaty.
Některé z nich jsou dokonce astmatici a kouř z cigaret u nich vyvolává ataky, při kterých se dusí. V dospělosti jim pak hrozí daleko větší riziko závislosti a nejen na kouření. Přesto kvůli svým dětem přestanou kouřit mizivá 2 % kuřáků.
Nepřekvapí, že kuřačky nezahodí cigarety, ani když vidí, jak jim kouření devastuje pleť. A také lidé, kteří po bypasu, tedy vážné operaci srdce přísahali lékařům, že už kouřit nebudou, se slzami v očích přiznávají: "Nedokázali jsme to."

Speciální centra

Z toho všeho je jasné, jak naivní je představa, že kouření je pouhý zlozvyk a k típnutí poslední cigarety stačí trocha pevné vůle. Což dokážou mizivá 2-3 % kuřáků. Co by tedy měli dělat, aby jejich šance na úspěch byla co nejvyšší? Třeba zavolat na Linku pro odvykání kouření: 844 600 500. Funguje každý pracovní den od 12 do 20 hodin za místní hovorné z celé ČR. Dostanou spoustu užitečných rad a nasměrují je na specializovaná centra. V nich mají největší šanci na úspěch.
Další možností je web Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku: www.slzt.cz. V rubrice Centra léčby najdete přímé kontakty. Spousta zajímavých informací je i na www.dokurte.cz a na www.odvykanikoureni.cz , kde je také internetová poradna.

Skvělé šance

Nikdy v minulosti neměli kuřáci tak velkou šanci přestat s kouřením jako dnes. Ve specializovaných centrech se dozvědí, jak jim může pomoci náhradní nikotinová terapie (www.nicorette.cz nebo www.niquitincq.cz ). Kompenzuje nedostatek nikotinu a pomáhá snáz překonat období abstinenčních příznaků (existuje ve formě náplastí, mikrotablet, inhalátorů a žvýkaček, u těch si může vybrat i z různých ovocných chutí).
Ale také jim vysvětlí možnosti dalších léků. Bupropionu (Zy -banu): zvyšuje v mozku hladiny látek, které v nás vyvolávají příjemné pocity podobně jako cigareta a mírní ty nepříjemné, včetně depresí. Nebo vareniclinu (Cham -pixu): obsazuje v mozku receptory, přes které nikotin na člověka působí a zvyšuje hladinu dopaminu. Ten vědci spojují s pocity rozkoše. Snižuje tak chuť na cigaretu i abstinenční příznaky. Když si kuřák p ř e s t o zapálí, nemá z cigarety žádný velký požitek.
Většina receptorů, přes které působí, je už obsazených. Náhradní terapie a bupropion zvyšují jeho šance na abstinenci dvakrát, vareniklin třikrát. Musí je ale užívat tři a více měsíců.

Zrádná psychika

Ve specializovaných centrech jim pomůžou i s tím, aby psychicky zvládli situace, kdy budou mít nutkavou chuť znovu si zapálit. Řada kuřáků má totiž cigaretu spojenou s určitými rituály. Například pitím kávy, procházkou se psem, uvolněním po sexu atd.
Psychologové jim proto navrhnou například, aby místo kafe začali pít čaj: klasický, mátový, jakýkoli. Na procházce se psem mohou žvýkat žvýkačku, klidně i tu s nikotinem. Někdy pomůže, když si namočí ruce do umyvadla, vypijí sklenici vody, udělají několik dřepů atd.
V poradnách center jim nabídnou pozoruhodnou zásobu nejrůznějších praktických rad a triků. Pokud máte do takového centra daleko, můžete se se žádostí o pomoc obrátit na kteréhokoli lékaře, například svého praktického.

Impotenti s cigaretou

Podle dánských vědců mají kuřáci nižší koncentraci spermií (o 19 %) a hladinu testo -steronu, tedy i chuť na sex. Další výzkumy signalizují menší objem ejakulátu a životaschopnost spermií i jejich menší pohyblivost. Studie, ve které čínští vědci sledovali 7684 mužů ve věku 35 až 74 let, ukázala, že kuřákům hrozí podstatně vyšší riziko poruchy erekce. Do 10 cigaret denně o 27 %, do 20 cigaret o 45 % a nad 20 cigaret o 65 % více než nekuřákům.

Umět si to spočítat

Léky si člověk musí zaplatit. Některé zdravotní pojišťovny na ně začaly přispívat (OZP a ministerstva vnitra, VZP o tom uvažuje). Měsíční dávka léků stojí 1000 až 3100 Kč. Kuřáci, kterým se to zdá hodně, by si měli spočítat, kolik je kouření stojí. Na adrese: www.odvykanikoureni.cz najdou speciální kalkulačku. Průměrný kuřák utratí za cigarety asi 22 000 Kč ročně.
Zdroj: www.novinky.cz

cigarety - odvykání - odkazy

25. dubna 2008 v 22:35 Zdraví
Tady jsou odkazy. Možná ... někomu pomůžou ... a ... nebo si někdo uvědomí že jsou jenom na obtíž !!!

http://www.odvykanikoureni.cz/

http://www.modernijenekourit.cz/

Na těchno dvou stránkách najdete příběhy kuřáků, různé diskuze, různé rady při odvykání, i rady od lékaře, další odkazy , různé projekty , různá fakta o kouření , fotografie, atd.

Ovoce

25. dubna 2008 v 22:26 Obrázky
Ovoce

Obrázky - ovoce

25. dubna 2008 v 22:25 Obrázky
Obrázky ovoce
Banány
Jahody
Kiwi