Červenec 2011

Marihuana – první krok k závislosti?

4. července 2011 v 10:31 | zdrave.cz |  Zdraví

Marihuana - první krok k závislosti?

V dnešní době přijdou lidé mnohdy do styku s marihuanou přibližně ve stejném věku a stejně snadno jako s první cigaretou. Přestože jde o halucinogenní látku, která negativně ovlivňuje způsob vnímání a myšlení, existují skupiny lidí usilující o její legalizaci.
"Kanabis" zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana, ale i silnější hašiš. Síla halucinogenního účinku marihuany závisí na množství látky THC obsažené v jednotlivých dávkách. Marihuana je u nás známá pod slangovými názvy - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.

Způsoby užívání

Nejobvyklejší způsob užívání marihuany (směsi usušených listů, květů a semen) je kouření v podobě cigarety (ručně ubalený joint) nebo dýmky.
Ke kouření marihuany se také používá běžná cigareta, ze které se vysype tabák a nahradí se marihuanou, nebo se normální tabák s marihuanou promíchá.
Marihuana se také konzumuje v jídle - nejčastější je "trávový bramborák" - nebo se z ní může uvařit čaj.

Účinky marihuany

Účinek se při kouření marihuany projeví téměř okamžitě, bývá to:
  • zrychlený srdeční tep
  • stav zasněné mysli
  • pocit vnímání mimo realitu
  • zhoršená rovnováha
  • špatná celková koordinace
Účinky bývají obvykle krátkodobé, vyvrcholí asi během 30 minut a odezní po 1-2 hodinách, to však závisí na množství zkonzumované drogy a především množství THC v ní obsažené.
Při dlouhodobém užívání marihuany se mohou vyskytnout problémy zejména v oblastisoustředění, zhoršení paměti a také depresivní stavy.

Marihuana v dnešní společnosti

Přestože marihuana není neznámým pojmem ani v lékařství, jde především o nejrozšířenější nelegální drogu na světě. Rostlina konopí, která je původcem těchto halucinogenních drog, se pro jejich účinky pěstuje už více než 2000 let.
Lidé, kteří někdy přišli do styku s marihuanou, nebo ji užívají pravidelně, nejsou začleněni do jedné sociální skupiny. Může jít tedy o jedince sociálně slabší i naopak.
Dnešní mládež považuje marihuanu za neškodný experiment, stejně jako první cigaretu, prvního panáka nebo první sex. Přistupuje k ní proto obvykle stejně - málo zodpovědně a už vůbec ne jako k nelegální droze.
Pro některé z nich bývá občasné "zahulení" se spolužáky jen zajímavou zkušeností, někteří u ní zůstanou a nemají potřebu vyhledávat tvrdší drogy, pro některé se však marihuana může stát odrazovým můstkem k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám. Od touhy po nových experimentech a intenzivnějším prožitku pak neodrazuje ani složitější dostupnost nebo vysoká cena drog, ale bohužel ani riziko snadnějšího vzniku závislosti na nich.

Žehlení vlasů? Ano, ale všeho s mírou

4. července 2011 v 10:26 | Krásná.cz |  Účesy

Žehlení vlasů? Ano, ale všeho s mírou

Žehlení vlasů
aktualizováno 02.07.2011, 09:16 | Kai Pears/Krasna.cz
Žehličky na vlasy jsou v poslední době stále oblíbenější. Každá druhá dívka či žena, která nemá od přírody zcela rovné vlasy, ji má doma v šuplíku.
Já žehličky na vlasy neodsuzuji, přijdou mi jako dobrý pomocník při snaze zkrotit naši neposlušnou hřívu, ale, jak jsem již napsala, všeho s mírou.

"Ideální je používat žehličku jednou, maximálně dvakrát týdně." Tuto větu najdete téměř na každém serveru, kde se baví o tomto revolučním vynálezu. Ale která z nás, které mají vlasy jako lví hřívu, má tak pevnou vůli, že si ráno ty vlasy alespoň párkrát nepřejede? Bohužel, mají tyto servery pravdu.

Jde tu o to, že i samotným fénováním vlasy vystavuje velmi vysoké teplotě, která vlasům v žádném případě nedělá dobře, a to foukáte ze vzdálenosti přibližně deseti centimetrů. Teď si představte, jak vaše vlasy trpí, když na ně přikládáte rozžhavené destičky o teplotě okolo 200 °C, kterých se nemůžeme ani dotknout.

Pokud tedy denně "trápíte" své vlasy a naivně si myslíte, že ochranný přípravek vše zachrání, pletete se. Nepoznáte to hned (a teď mluvím z vlasní zkušenosti). Vaše narovnané vlasy jsou přepálené, roztřepené a vysušené a během pár dní to bude zřetelné i na jejich povrchu.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak si co nejlépe vyžehlit vlasy?
Inspiruj se svůdnou image Gábiny Gunčíkové

Smutná realita, se kterou se dříve, či později setkají všechny každodenní uživatelky žehliček. Já vám radím, raději se naučte respektovat strukturu a jedinečnost vašich vlasů! Jestliže se vám vlní, tak je nežehlete, ale naopak - podpořte je. Ledabyle se vám kroutí? Vystačíte si s velkým kulatým kartářem a uhlazujícími přípravky, s trochou cviku a s pomocí fénu dosáhnete hladkého efektu i bez žehličky.

Kvalitní žehlička je základ

Nejšetrnější k našim vlasům jsou žehličky keramické, turmalínové, popřípadě teflonové, na ty s kokovým povrchem hned zapomeňte. Některé mají i ionizační funkci, což znamená, že udržují ve vlasech vlhkost, redukují statickou energii a zvyšují jejich lesk.

Samozřejmostí je nastavitelná teplota, která bývá okolo 100 - 220 °C. Je to důležité, jelikož některé vlasy se již při 170°C pálí a na jiné to ani maličko nepůsobí. Žehlička by měla být schopná rychlého zahřátí a z hlediska manipulace je lepší ta užší, ale také berte ohled na hustotu vašich vlasů. Užší žehlička je dobrá v tom, že s ní můžete vykoulit i kouzelné vlnky a nemusíte si kupovat žádnou kulmu. Kvalitní žehličky nabízí například značka Braun či Comfort.

Správné žehlení v 7bodech

1. Pokud vaše žehlička není přímo na mokré vlasy (ano, i takové jsou), musíte je nejprve dokonale vysušit.

2. Před samotným žehlením nezapomeňte do vlasů vetřít ochranný (termoaktivní) přípravek! V dnešní době jich na trhu najdete široký výběr. Můžete si vybrat sprej nebo mléko, ideálně z kvalitního kadeřnictví, protože poté budete mít jistotu, že vaše vlasy opravdu chrání.

3. Před žehlením zapomeňte na tužidla a další stylingové přípravky, ty si nechte až po narovnání.

4. Jestliže s žehlením teprve začínáte, nerozehřívejte žehličku hned naplno, začněte u nižších stupňů a uvidíte, která teplota bude vašim vlasům vyhovovat.

5. Vlasy si žehlete postupně, pramen po prameni. Jestliže máte hustší vlasy, použijte sponky či skřipce, kterými již narovnané vlasy přichytíte, a tak je oddělíte od vlasů, které ještě potřebují vyžehlit.

6. Vlasy rovnejte od kořínků směrem dolů tak dlouho, dokud nejsou zcela rovné. Dejte si však pozor, abyste žehličku na vlasech nedržely příliš dlouho.

7. Nakonec vaše vlasy můžete lehce přelakovat a doporučuje se použití ochranného olejíčku.

Nezapomínejte na to, že i občasné žehlení vlasy oslabí a vysuší, proto jim věnujte zvýšenou pozornost. Jsou-li vaše vlasy už nyní poničené, na žehlení zapomeňte. Vím, že je to těžké, ale přece o vaše vlasy nechcete přijít. Nezoufejte! Současným trendem je bohatá hříva, ledabyle protřepaná prsty a tužidlem. Je to efektivní a hlavně rychlé.

TAYLOR SWIFT: NEJEN O KÁMOŠKÁCH...

4. července 2011 v 10:08 | Bravogirl.cz |  Paparazzi

TAYLOR SWIFT: NEJEN O KÁMOŠKÁCH...

STARS: Taylor Swift: Nejen o kámoškách... - foto
Zdroj: Isifa.com
Country princezna z amerického Nashvillu nám prozradila, jak to dělá, že vypadá pořád tak dokonale, čeho si cení na svých kamarádkách a spoustu dalších zajímavostí.

Tréma!

"Na mých koncertech moc nervózní nebývám, spíš se na ně těším. Nikdy ale nekoukám do prvních řad, tam totiž většinou sedí moji nejbližší a před nima se stydím. Velkou trému mívám na vystoupeních, kde diváci nepřišli přímo na mě, takže třeba na předávání různých cen a podobně, kde vystupuje během jednoho večera víc zpěváků."

Nejoblíbenější TV postava

"Detektivka Olivia Benson ze seriálu Právo a pořádek. Když mám volno, tak dokážu sedět doma u telky a sledovat jeden díl za druhým. Cítím, že toho mám s Olivií hodně společného."

Best kámošky!

"Každá z mých nejlepších kamarádek dělá něco jiného. Jednu vídám na udílení hereckých cen, jednu mám ve své kapele a s jednou se potkávám, když se vrátí z koleje. Jsem šťastná, že je mám a že jim stále můžu věřit."

Dokonalý vzhled

"Miluju třpytivé šaty. Ty vypadají skvěle na každém. Na konci mého koncertu vždycky zpívám song Love Story. Pokaždé si na něj obléknu lesklé šaty a připadám si jako princezna."

RUPERT GRINT: DIVNÝ KONEC HP

4. července 2011 v 10:06 | bravogirl.cz |  Paparazzi

RUPERT GRINT: DIVNÝ KONEC HP

STARS: Rupert Grint: Divný konec HP - foto
Zdroj: Isifa.com
Všechno jednou končí, i deset let natáčení Harry Pottera. Prý to byl ale divný konec...
Rupert Grint alias Ron Weasley, nejlepší přítel Harryho Pottera. Takhle si ho budete pamatovat asi už navždycky. Deset let natáčení, osm dílů. Ten poslední - Harry Potter a Relikvie smrti ale neměl pro Ruperta příchuť pohody, úlevy nebo snad radosti.

"Bylo to divný. Úplně naposledy jsme dotáčeli některé zbylé scény, kousek tohohle, a pak zase tamtoho... Divný konec," řekl rozpačitě Rupert.


"K tomu pořád ten pocit, že s tímhle má všechno končit. Bylo to úplně 'bez příchuti', ale celkově ten den byl moc hezký," dodává a jako všichni se bude muset ze všeho ještě vzpamatovat.


Po poslední klapce následovala závěrečná party, kterou si celý štáb i hlavní trojka s Danielem Radcliffem jako Harrym a Emmy Watson jako Hermiony, bezvadně užili. Bylo to prý velmi emotivní, přeci jenom deset let práce na jednom projektu nekončí každý den.

"Hráli nám k tomu Mariachi, měli jsme grilování a já přinesl vlastní zmrzlinu," popisuje Rupert rozlučku. "Štáb udělal speciální video. Bylo tam vždy několik sekund záběrů z úplně každého natáčecího dne. Všichni jsme se na to dívali a vzpomínali. Bylo to až překvapivě silné..."

KESHA: CHLAPI SE MĚ BOJÍ

4. července 2011 v 10:00 | Bravogirl.cz |  Paparazzi

KESHA: CHLAPI SE MĚ BOJÍ

STARS: Kesha: chlapi se mě bojí - foto
Zdroj: Isifa.com
Kesha tvrdí, že z ní mají chlapi strach. Co jim provádí?
Zpěvačka má prý vlastní názory, které se nebojí říkat. To je prý důvod, že z ní mají chlapi strach a jen málokdo najde odvahu, aby ji pozval na rande. Pro nikoho se ale Kesha měnit nehodlá!

"Je důležité ukázat, že holky jsou víc než jen k sexu a ke koukání," zní názor Keshy. "Mě nikdy neuvidíte jen sedět a být 'za tu krásnou'," dodává rázně.

A pokračuje: "Možná to některý kluky zastraší, ale to je dobře. Když to neustojí, ať ze mě mají strach!"


Přeci jenom to ale neodradí všechny. V březnu byla Kesha (24) spojovaná s tanečníkem Calvinem Harrisem, s kterým se potkala na společném turné s Rihannou v Austrálii. Na tenhle svůj úspěch je zpěvačka hodně pyšná, protože úspěch pro ni nikdy nebyl samozřejmostí.

"Na střední jsem byla strašně nemotorný dítě," vysvětluje. "Vzkazuju všem holkách, které nejsou královnami krásy nebo nejobletovávanějšími kočkami školy, že to vůbec nic neznamená. Úspěchu dosáhnout můžete i tak. Chce to být jen dost silný a tvrdohlavý v tom, co chcete dělat."