Březen 2013

Bylinky, které ti pomohou s učením

5. března 2013 v 19:30 | Krásná.cz/Mersmerize |  Zdraví

Bylinky, které ti pomohou s učením

Učení
aktualizováno 05.03.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize
Máš pocit, že nezvládáš učení, protože se nejsi schopná soustředit a nic si zapamatovat? Můžou ti pomoct například bylinky.
Pro některé je učení téma, které není zrovna aktuální - vždyť je po zkouškovém období, vysvědčení na středních a základních školách jsou už rozdána, takže si někteří myslí, že se zase chvilku učit nemusí. I tak je ale vždy dobré vědět, jak si můžeš pomoci.

Ne každý z nás je totiž na sto procent typ na učení, ne každému z nás to jde od ruky a pro někoho je to zkrátka peklo. Pokud ale budeš dodržovat správné zásady a přizpůsobíš tomu i své okolí (o různých tipech a radách tu bylo už plno článků), určitě poznáš, že to jde o dost lépe.

Teď se konkrétně zaměříme na to, co jíst a co by ti jako kouzlem mohlo zlepšit schopnost učení, protože každá vychytávka dobrá, ne?

Obecně o jídelníčku studenta


Že jídlo a učení nesouvisí? Blbost! S učením souvisí náš duševní stav a s duševním stavem a výkonností souvisí i naše výživa. Pokud se budeš špatně stravovat, budeš mít málo některé ze složek potravy, může se to projevit sníženou pozorností, únavou nebo žaludečními obtížemi, které situaci rozhodně nezachrání.


Přecpávání
Když budeš přecpaná, učení ti do hlavy nepoleze. (Foto: Thinkstockphotos)


Před samotným učením je dobré doplnit zásobu glukózy - cukru. Naše mozkové buňky totiž na glukózu "jedou", potřebují ji, a pokud je glukózy méně, můžeš být více unavená.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nauč se se učit. Má předsevzetí na nové pololetí
Udělej si v učení systém!
TEST: Která škola je pro tebe ta pravá?

Další důležitá věc jsou mastné kyseliny - ty pomáhají k rychlejšímu přenosu nervových signálů do mozku. Můžeš je najít v semíncích (například dýňová semínka), v rostlinných olejích, v oříšcích, v mořských rybách. Dávej si pozor i na přijem vitaminů ze skupiny B-komplex a železa.

Přírodní bylinky


Ginkgo

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je strom, o kterém se v poslední době hodně mluví. Přičítá se mu řada léčivých možností a oblibu si našel jak u mladých, tak u starších. Můžeš ho zakoupit v lékárnách nebo na internetu v různých formách a od různých značek.


Ginko
Ginko biloba tělu pomáhá s různými problémy. (Foto: Thinkstockphotos)


Jinan obsahuje látky, které rozšiřují cévy (mohou tak pomoci, když máš studené končetiny), využívá se proti infarktu myokardu nebo mozkovým příhodám. Díky tomu, že rozšiřuje cévy a pomáhá proudění krve a celkovému prokrvení je dobrým příkladem bylinky, která ti pomůže se učit. Velká nevýhoda? Je nutné brát ginkgo několik měsíců, než vůbec začneš pozorovat alespoň minimální účinky.

Guarana

Paulinie nápojná je keř ze severní Brazílie také známý pod názvem guarana. Ve farmacii se využívá při bolestivé menstruaci, proti únavě, při chronických onemocněních, proti průjmu a konečně - stimuluje mozkovou činnost, svalový systém a předchází únavě. Proto je skvělou bylinkou, kterou bys při problémech s učením rozhodně měla vyzkoušet.


Brahmi

Indická bylina zlepšuje průtok krve mozkem, zlepšuje schopnost učení, zrychluje reakce a zlepšuje krátkodobou a do jisté míry i dlouhodobou paměť. Posiluje nervový systém, působí proti stresu, snižuje krevní tlak a pročišťuje krev. Výtažek můžeš najít v podobně kapslí nebo čaje (kde je součástí směsi, takže vzniká takzvaný memory tea).


Čaj
Při učení můžeš popíjet čaj, kterému se říká memory tea. (Foto: Thinkstockphotos)


Před tím než takové bylinky a výživové doplňky vyzkoušíš, je nutné zamyslet se nad tím, jestli je to skutečně nutné a při učení ti nevadí něco jiného - možná sis ještě nenašla vyhovující způsob, jak se pořádně učit, možná se učíš nepravidelně a informace ti tak nezůstávají v dlouhodobé paměti. Přeci jen - přírodní terapie může zvládnout leccos, ale je důležité snažit se a nenechávat to pouze a jen na kytičkách!

Cviky pro tělo snů

5. března 2013 v 19:17 | Krásná.cz/MyŽeny.sk |  Cvičení

Tělo snů cvik po cviku: Známe ty nejúčinnější a nejjednodušší!

Cviky pro skvělou figuru - 8
aktualizováno 05.03.2013, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk
Naučíme tě jednoduché cviky, kterými si vytvaruješ ukázkové tělo.
Některé cviky je doporučeno cvičit pouze několikrát do týdne, ne denně. Svaly v těchto partiích si potřebují odpočinout, aby mohly zesílit a zpevnit. Věnuj, prosím, pozornost poznámkám a doporučením u jednotlivých cvičení. Všechna ostatní cvičení můžeš dělat každý den.

Sklapovačky

Lehni si na záda, kolena pokrč a chodidla nech na zemi. Polož pánev tak, aby spodní část páteře byla v neutrální poloze, tedy mezi středem zad a podlahou bys měla cítit jen úzkou mezeru.

Pomalu zvedej hlavu a přitahuj ji k hrudníku, krk přitom drž tak, aby se brada nedotýkala těla. Ruce spoj za ušima a paže drž široce otevřené s lokty směrem do stran.


Cviky pro skvělou figuru - 1
(Foto: myzeny.sk)


Soustřeď se na břišní svaly a postupně zvedej horní část zad od země. Bederní páteř nezvedej z podložky, zastav se a vrať se zpět do výchozí pozice. Opakuj 3 sady 10krát a cvičení dělej 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: S přidáváním při tomto cvičení nespěchej, první výsledky vyžadují čas. Nepřeceňuj se a svaly budou pomalu sílit.

Vzpor ležmo (cvičení na břišní svaly)

Polož se na podložku čelem k zemi, opři se o předloktí, dlaně leží na zemi. Vzepři se na předloktích a špičkách nohou. Záda drž rovná, celé tělo od hlavy k patě v jedné rovině.


Cviky pro skvělou figuru - 2
(Foto: myzeny.sk)


Zatáhni břicho a drž jej zatažené po celou dobu cvičení. Vydrž v této pozici 10 až 12 sekund, vrať se dolů a opakuj 2 - 3krát. 1 minutu si odpočiň a cvik zopakuj. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Vzpor klečmo (jednodušší varianta vzporu ležmo)

Dělej vzpor jako při předchozím cvičení, ale opři se o kolena. Když tento cvik zvládneš, můžeš začít se vzporem ležmo. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Dobu, během níž vydržíš ve vzporu, zvyšuj postupně. Také toto cvičení vyžaduje čas.

Posilování tricepsu (cvičení na zadní stranu ramen/triceps)

Stůj s nohama rozkročenýma na šířku boků a lehce pokrčenými koleny. Zatáhni břicho a podsaď pánev. Zvedni ruku se závažím (např. láhev s vodou) rovně nad hlavu.

Spouštěj předloktí se zátěží za krkem či ramenem dolů, ruka od ramene k lokti zůstává ve výchozí poloze, pak vrať předloktí zpět do vzpažení a zopakuj.


Cviky pro skvělou figuru - 3
(Foto: myzeny.sk)


Ze začátku bys měla udělat 10 opakování na každou ruku a postupně přidávat až na 3 sady po 16 opakováních na každou ruku. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Druhou rukou si můžeš pomoci a zajistit to, že budeš posilovat ruku ve správné poloze, tak budeš triceps správně zapojovat a nezatížíš záda.

Posilování ramen

Stůj s nohama rozkročenýma na šířku boků a lehce pokrčenými koleny. Zatáhni břicho a podsaď pánev. Lahve s vodou či jiné závaží drž na úrovni ramen, lokty v jedné ose se zápěstími, dlaně směřují dopředu.

Zvedej paže až do úplného vzpažení a pak závaží opět vrať do výchozí pozice a opakuj. Ze začátku se pokus o 10 - 15 opakování, postupně přidávej až na 3 sady po 15-ti opakováních. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.


Cviky pro skvělou figuru - 4
(Foto: myzeny.sk)


Tip: Dbej na správného držení těla, paže se snaž držet co nejblíže uší, neměly by ti padat dozadu. Pokud při cvičení používáš jako zátěž lahve s vodou, můžeš si přidávat/ubírat množství vody, a tak si cvičení ztížit či usnadnit. Vždy je lepší začínat s lehčí zátěží a postupně přidávat.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Vzpěry o lavičku (cvičení na tricepsy)

Sedni si na lavičku nebo pevně stojící židli, ruce polož vedle stehen. Vzepři se na pažích a s nohama pokrčenýma vysuň zadek před lavičku (pokud nohy napneš, cvičení bude náročnější).

Pokrč lokty a spusť tělo o 10 až 20 centimetrů níže, ramena drž dole, neměla by se zvedat k uším, lokty v jedné rovině maximálně v 90-stupňovém úhlu. Pak se vzepři zpět do výchozí pozice.

Ze začátku se pokus o 10 - 16 opakování. Až se budeš cítit silnější, můžeš zkusit 2 - 3 sady po 10 - 16-ti opakováních.

Tip: Nezapomeň mezi sadami odpočívat, je to dřina!

Unožování z podřepu

Postav se vzpřímeně s nohama rozkročenýma na šířku boků a zatáhni bříško. Pomalu pokrč kolena, jako by ses chtěla posadit na židli.


Cviky pro skvělou figuru - 5
(Foto: myzeny.sk)


Kolena nesmí přesáhnout špičky. Při návratu do stoje unož pravou nohu a pak se opět vrať do snížené pozice. Dbej, abys při unožování měla propnuté špičky. Udělej 1 - 3 sady po 10 - 16-ti opakováních na každou nohu. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Výpady vzad (cvičení na stehenní svaly a hýždě)

Postav se vzpřímeně s nohama rozkročenýma na šířku boků, kolena lehce pokrčená, ruce v bok nebo volně podél těla. Začni zvednutím pravého kolena před sebe a pak nohu přesuň za sebe, jako by ses chystala udělat krok vzad.

Snaž se zanožit co nejdál, jedině tak se ti nohy správně protáhnou. Záda a pánev drž kolmo k zemi a břicho zatažené. Vrať se do výchozí pozice a vystřídej nohy.


Cviky pro skvělou figuru - 6
(Foto: myzeny.sk)


Začni s 5-ti výpady na každou nohu - uvidíš, jestli se ti postupně podaří udělat až 20 výpadů. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Při výpadech dozadu je velmi důležité udržet rovnováhu, zpočátku se můžeš opřít o židli či stěnu. Koleno přední nohy drž v 90-stupňovém úhlu tak, aby nepřesahovalo špičky.

Podřep (cvičení na stehenní svaly a hýždě)

Postav se vzpřímeně s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Zatáhni břicho. Plynule snižuj těžiště, jako kdyby sis chtěla sednout na židli. Kolena nesmí přesahovat špičky. Vydrž 3 - 5 sekund a vrať se do výchozí pozice.

Cvič 2 - 3 sady po 10 - 16-ti opakováních. Na konci každé sady zkus v podřepu vydržet, jak nejdéle to jde. Odpočiň si a cvič další sadu. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Snaž se přenášet co nejvíce váhy na paty, při zpátečním pohybu stáhni svaly zadku.

Vytahování vleže (cvičení na protažení a posílení bederní části zad)

Lehni si na břicho čelem k zemi, ruce natáhni před sebe dlaněmi k zemi a nohy napni. Natáhni břišní svaly, čímž vznikne malá mezera mezi bříškem a podlahou.

Zvedni levou ruku a pravou nohu 5 - 10 centimetrů nad zem a vytahuj se za rukou i za nohou. Napočítej v této poloze pomalu do pěti a pak vrať obě končetiny na zem.


Cviky pro skvělou figuru - 7
(Foto: myzeny.sk)


Zopakuj stejný cvik na pravou ruku a levou nohu. Pokus se udělat 10 cviků (5 na každou stranu) a postupně zvýšit až na 10 opakování na každou stranu. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Pokud máš problémy s bederní páteří či tě tato oblast při cvičení bolí, zvedej pouze nohy a ruce nech položené na zemi.

Dámské kliky (skvělé cvičení na horní polovinu těla, posiluje prsní svaly, ramena a tricepsy)

Klekni si na všechny čtyři, ruce opři o zem ve vzdálenosti o něco větší, než na šířku ramen. Chodidla drž ve vzduchu, zatáhni břicho, špičky prstů směřují dopředu. Pomalu pokrč ruce a s nádechem přibližuj hrudník k zemi.


Cviky pro skvělou figuru - 8
(Foto: myzeny.sk)


Záda zůstávají rovná, hlava v prodloužení páteře. Se zdvihem postupně vydechuj, lokty příliš nepřepínej. Začni s 8 kliky a postupně přidávej až na 2 sady po 16-ti opakováních. Cvičení prováděj 3 x týdně, vždy si mezi cvičením dej den odpočinku.

Tip: Soustřeď se na plynulost pohybu.